Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Samos - Turistické zaujímavosti

Zaujímavé sú pozostatky v minulosti najväčšieho chrámu Héry. Jeho základy boli položené v 8. stor. p.n.l. V 6. stor. p.n.l. bola stavba ďalej rozšírená. Zachovalé obrovité stĺpy poukazujú na jej mohutnosť a význam v minulosti. Cenný je i Roikov oltár. Miesto chrámu sa nazýva Heraion.

Tunel Eupalinos patrí k majstrovským dielam vtedajšej architektúry. Projektoval ho architekt Polykrates v 6 stor. p. n. l. Je to kanál o dĺžke 1047 m, ktorý slúžil k zásobovaniu mesta Pythagório pitnou vodou. Stavba je preto tak historicky cenená, lebo staviteľ sa rozhodol kopať tunel cez horu Ampelos súčasne z obidvoch strán.

Polykratos vybudoval aj opevnenie okolo mesta Pythagório, ktorého dĺžka bola 4002 m. Z hory Ampelos je možné i dnes vidieť jeho zvyšky.

Západne od rezortu Pythagório sa nachádzajú zvyšky rímskych kúpeľov, so známymi potrubiami na vyhrievanie vody.

V blízkosti Pythagória je situovaný kláštor Spilianís, ktorý je vyhľadávaný najmä kvôli peknému výhľadu. Pri ňom sa nachádza kamenná studňa, v ktorej sa našli tri ikony.  

V severovýchodnej časti ostrova, v blízkosti dedinky Agía Paraskevi, ležia zvlášť milé kostolíky.

Archeologické múzeum, ktoré sa nachádza v hlavnom meste, je denne otvorené od  8.30 hod. - 15.00 hod. Sú v ňom prezentované pozoruhodné vykopávky. Cenná je socha mladíka Koúros, ktorá sa datuje do r. 700 p.n.l. Každého návštevníka zdraví s úsmevom, škoda, že je len z kameňa.

V hlavnom meste Samos (Vathy) leží Archeologické múzeum.

V prístave Pytagorion je Antické mólo, Antické divadlo.

Na ostrove sa nachádza mnoho kláštorov. Zvlášť pekné sú v Zoodochos Pigi, Timios Stavros.

Pytagorion je rodným mestečkom slávneho matematika Pytagora.

V Mitilini je Paleontologické múzeum.