Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Chánia - Dovolenka: Základné info

Mapa Chánia, klikni
Chania patrí medzi najkrajšie mestá na Kréte, s nádhernými domčekmi, parkami, námestiami a nádhernou urbanistikou. Leží 140 km západne od Heraklionu, na úpätí Bielych hôr v západnej časti ostrova.  

Severnú časť západnej časti ostrova obmýva krétske, južnú časť Líbyjské more. Staré mesto je tvorené jedinečnou kombináciou tureckých a benátskych architektonických prvkov. Na severe mesta sa nachádza kamenný benátsky prístav s majákom.

Chaniá je správnym mestom regiónu rovnomenného mena situovaného v západnej časti Kréty. Poskytuje návštevníkom jedinečnú krajinu formovanú pohorím Levká Óri (Biele vrchy), ktoré je 6 mesiacov v roku pokryté snehom. Južná časť pohoria ako keby padala do Líbyjského mora.

Región Chania je bohatý na históriu a archeologické vykopávky. Medzi vyhľadávané pamätihodnosti patria archeologické, religiózne predmety v Falasarna, Polyrinia, Aptera, Diktina, Lissos - Asklipio, Gouverneto, Chrysoskalitisa, Kolimbari, Vamos atď.

V regióne je vyše 60 roklín. Roklina Samaria je považovaná za najkrajšiu v Európe, nádherné sú i ďalšie: Agia Irini, Imvros, Aradaina a Theriso.

I keď je táto oblasť značne hornatá, je tu pomerne slušne vybudovaná cestná sieť.

Pri prechádzke mestom môžete v bývalej benátskej pevnosti Firce navštíviť Námorné múzeum so zaujímavými exponátmi, či Archeologické múzeum s dórskymi vykopávkami.

V centre mesta je veľká tržnica, kde je možné nakúpiť čerstvé ryby a dary mora, olivy, ovocie, olej, syry, rôzne koreniny a ďalšie typické pochúťky.

Stará časť mesta sa vyznačuje šarmom pochádzajúcim z čias benátskej a tureckej architektúry. Zachovalo sa benátske, turecké a židovské námestie, so zachovalými budovami a malebnými krivolakými uličkami.

Zo starého mesta vedie cestička k prístavu, v ktorom je zachovaných mnoho benátskych a tureckých budov.

Prístav je chránený lámačom vĺn z benátskeho obdobia. Tvoria ich obrovské balvany. Bol postavený v 16. storočí, opravili ho Egypťania.  

Budova verejného trhoviska je veľmi sugestívna, postavená v r. 1911. Zastrešuje mäsiarstvo, trh s rybami, obchodíky so zeleninou. Vedľa trhoviska sú záhrady, v ktorých nájdu dovolenkári vytúžený tieň a pokoj.

Severovýchodne od záhrad je situované rodisko pána Chalepa, v ktorom bola rezidencia princa Georga a Eleftheriosa Venizelosa.

Západne od Chanie, vo vzdialenosti 4.5 km, je vrch Profitis Ilias. Na ňom je umiestnený pomník a hrobka ľudového hrdinu Eleftherios Venizelos a jeho syna Sophoklesa.

Neďaleko Kréty je situovaný jediný obývaný krétsky ostrov Gavdos. Zároveň je najjužnejšie obývaným miestom Európy.

Gavdos leží 32 námorných míľ od Paläochora a 23 námorných míľ od Chora Sfakion.