Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Lesbos - Dovolenka: Základné info

Lesbos leží blízko tureckého pobrežia, vo východnej časti Egejského mora. Ostrov je tretí najväčší v Grécku, po Kréte a ostrove Euboea. Má rozlohu 1 630 km2. Jeho pobrežie dosahuje dĺžku 37 km.

Časť ostrova je pod vplyvom golfu Adramytte. Z južnej strany ho obmývajú dva prúdy – golf Gera a Kalloni.

Hlavným mestom ostrova je Mytilini. Medzi ďalšie známe rezorty patria: Anaxos, Molivos, Petra a Skala Kalloni. Na Lesbose žije asi 100 000 obyvateľov.

Povrch krajiny je formovaný skalistými horami a vulkánmi, nádhernými dubovými a píniovými lesmi, termálnymi prameňmi, pozostatkami byzantskej architektúry, úžasnými plážami.

Nachádzajú sa tu dva fjordy, ktoré sú spojené s morom len úzkym priesmykom.

Najvyššími pohoriami na ostrove sú: na severe Lepetymnos ( 968 m), na juhu Olympus ( 967 m) a Psilokoudouno ( 914 m).

Západná časť Lesbosu v porovnaní so zvyšnou časťou má charakter pustatiny. Východná a centrálna časť je plná olivových hájov, píniových lesov, gaštanov, dubov. V Európe jedine na tomto ostrove rastú kry rododendronu.  

Lesy poskytujú skrýše pre divé zvieratá a vtáky. Vzácna je veverička Sciurus Anomalous. Najväčším cicavcom je líška. Vyskytujú sa tu i plazy, ktoré patria do kategórie vreteníc.

Podnebie je mierne. Zima je mierna, nie je však výnimkou, ak vrchy miestnych kopcov sú pokryté snehom. Slnečné dni sú takmer počas celého roka. Najvýdatnejšie zrážky sú v decembri, najsuchšie je v júli. Počas letnej sezóny tu dujú ostré vetry.

Na Lesbose je vybudovaná postačujúca cestná sieť.