Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Polostrov Chalkidiki - Dovolenka: Základné info

Polostrov Chalkidiki (3000 km2) leží v strede Makedónie, 69 km východne od mesta Thessaloniki v pahorkatej zalesnenej krajine. Pohľad na tri prsty, ktoré ho tvoria, pripomínajú Poseidonov trojzubec, ktorým podľa legendy vládol neobmedzený vládca morí.

Jeho tri hroty sú Kassandra, Sithónia (Loggos) a Athos (Agio Oros). Kassándra je polostrov ležiaci v západnej časti Chalkidiki.  

Nachádzajú sa tu dedinky Néa Potídea a Síviri, ktoré sú vyhľadávané kvôli miestnym tavernám. Pre polostrov sú typické kilometre dlhé pieskové pláže. Je tu veľa kempingov a hotelov.

Povrch Sithoníe je hornatejší, zelenší a ešte krajší ako Kassándry. Dostala meno po synovi Poseidona a Kassandry - macedónskeho kráľa, zaťa Alexandra Veľkého. Na severnom a východnom pobreží je veľa dlhých pieskových pláží. Západné pobrežie je uzavreté pred masovou turistikou.

Athos - Svätá hora - bola pomenovaná podľa obra, ktorý rozhnevaný hodil túto horu proti bohom. Najvýchodnejší zub polostrova Chalkidikí osídľuje mníšska republika Athos, ktorá má v rámci Grécka pridelenú autonómiu.

Je to tajomný kút s mníšskym štátom, kam nesmie vstúpiť žena. Noha mužského návštevníka sa sem dostane iba so zvláštnym povolením. Hora Athos sa vyznačuje impozantnou architektúrou kláštorov.

Polostrov Chalkidiki obmývajú čisté vody Egejského mora a svojou polohou a miernymi klimatickými podmienkami, prírodnými krásami je predurčeným miestom tej najkrajšej dovolenky.

Je tu 500 km piesočnatých pláží, sýto-zelené borovicové lesy tiahnúce sa až ku kryštálovo priezračnej vode, olivové háje, vínne révy, typické grécke dedinky nepoznačené plynúcim časom, malé prístavy s rybárskymi bárkami, taverny ponúkajúce grécke špeciality, azúrová obloha, slaná vôňa mora…  

Klíma ostrova je ovplyvňovaná kontinentálnym podnebím. V sezóne od apríla do augusta stúpa teplota z 20°C na 30°C. Na konci leta teplomer ukazuje v priemere 24-27°C. V zime málo kedy klesne pod 10°C.