Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Samos - Dovolenka: Základné info

Samos sa radí medzi najvýchodnejšie ostrovy v Egejskom mori. Je 8. najväčším ostrovom Grécka. Žije tu približne 42 000 obyvateľov, z toho 8 000 v hlavnom meste.

Je vzdialený od ázijského pobrežia 1 námornú míľu. Povrch ostrova je prevažne hornatý. Hornatý terén v niektorých oblastiach padá prudko do mora, v iných častiach ho striedajú nížiny.

Námorníci už v stredoveku vyhľadávali ostrov kvôli mimoriadne úrodnej pôde. Darí sa tu olivám, ovociu, zelenine. Na svahoch stále zelených kopcov sa pestuje vinná réva, z ktorej sa vyrába miestna špecialita – sladké dezertné víno. Víno zo Samosu bolo známe už v stredoveku.

Pred pár rokmi ostrov postihli veľké požiare, keď takmer pätina ostrova vyhorela. Našťastie sa však podarilo požiar uhasiť a tak zostali mnohé krásne olivové a eukalyptové lesy neporušené.

Hlavným mestom ostrova je mesto rovnomenného názvu. Samos je správnym mestom i pre ostrovy Ikaria a Fourni.

Dovolenkári si cenia prechádzky cez ebenové lesy, olivové háje. Pre zdatnejších turistov sú určené vrchy horského masívu -  najvyššia hora ostrova Kerkis je situovaná v západnej časti ostrova, dosahuje výšku 1 433 m, Ampelos-Massiv 1 153 m, Thios-Massiv 432 m.

Samos má dobre vybudovanú cestnú sieť. Hlavné ulice sú asfaltové.