Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Santorini - Turistické zaujímavosti

Starobylé mesto Akrotiri nepatrí medzi najdôležitejšie archeologické miesta na ostrove, avšak radí sa medzi najvýznamnejšie prehistorické usadlosti vo východnej časti Stredozemného mora. Akrotiri by sa mohlo nazývať Pompejami Egejského mora.

Mesa Vouno bolo v období od 9. storočia p.n.l. po kresťanskú éru urbanistickým centrom ostrova. Lacedaemoniansky kolonizátori si vybrali práve toto miesto ležiace na vápencovej skale za strategicky najvýznamnejší bod ostrova.

V hlavnom meste Fira sa nachádza Múzeum Thera, ktoré nie je len provinčným múzeom. Uchováva majstrovské diela z prehistorického obdobia, ktoré pochádzajú z oblasti egejského mora. Sú to najmä nástenné maľby, jedinečné zlaté figuríny.

Prezentované sú tu trojdimenzionálne reprodukcie nástenných malieb, ktoré boli objavené v Akrotiri.

V hlavnom meste ostrova, vo Fira, sa nachádza Archeologické múzeum, v ktorom sa vystavujú nálezy znázorňujúce dlhú históriu ostrova Santorini. Zbierka zahŕňa kolekciu sôch, rukopisov, váz a hlinených figurín.

Folklórne múzeum je situované v Kontohori, postavené bolo v r. 1861. Sú v ňom prezentované koberce, topánky, obrazy znázorňujúce remeselnú výrobu, archív.

Nádherné múzeum v meštiackom štýle – Megaron Gyzi, leží v hlavnom meste Fira. Uchováva dobové oblečenie, mapy Kykladských ostrovov, starobylé rukopisy pochádzajúce z 16. -  19. storočia, staré fotografie, ktoré zobrazujú ostrov Santorini pred rokom 1956, keď ho postihlo veľké zemetrasenie, obrazy známych gréckych maliarov, ktorí tvorili na ostrove.

Námorné Múzeum uchováva predmety, ktoré pripomínajú námornícku históriu ostrova. Exponáty sú najmä z 19. storočia.

Vináreň Volcan bola založená rodinou Koutsoyiannopoulos v r. 1880. O štyri generácie neskôr začala rodina s produkciou bieleho a červeného vína „Vinsanto“ najlepšej kvality. Múzeum vína bolo  zriadené v jaskyni, pričom prezentuje históriu výroby vína na Santorini od r. 1660 – 1 950. Jaskyňa je široká 6 m a dlhá 300 m.

Na Santorini sa nachádza približne 250 kostolov všetkých tvarov a veľkosti. Medzi najznámejšie patria: Panagia Episkoki pri Mesa Gonia, Orthodox Metropolitan Cathedral vo Fire, kláštor Prophet Elias pri dedinke Pyrgos, baroková Katedrála, kláštor Agios Nikolaos.