Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Zakýnthos - Dovolenka: Základné info

Zakynthos je najjužnejší ostrov iónskeho súostrovia, situovaný neďaleko severozápadného pobrežia Peloponéz a iba hodinu plavby od ďalšieho iónskeho ostrova - Kefalonie.

Je známy i pod menom Zante, alebo "Fiore di Levante" (kvety východného vetra). Grécki turisti dávno pred zahraničnými objavili miestne atrakcie.

Ostrov je svojou rozlohou 416 km2 a dĺžkou pobrežia 163 km tretím najväčším ostrovom Iónskeho mora a 11-stym ostrovom v Grécku.

Na jar je Zakynthos kvitnúcou záhradou, kde je vzduch presýtený vôňou divokých bylín a eukalyptov.

Geograficky siaha ostrov od hornatej krajiny (na severe) po charakteristickú pahorkatinovú až rovinatú krajinu na juhu. Je posiaty najrôznejšími plodinami, nekončiacimi hájmi citrusov, olív.

Vďaka prameňom sú tu zelené údolia, na ktorých kvitne množstvo poľných kvetov. Sú tu pôsobivé skalnaté zákutia a jaskyne, napríklad Modrá Jaskyňa na najsevernejšom výčnelku ostrova alebo bizarné jaskyne Keri na najjužnejšom výčnelku, kde more dosahuje neďaleko pobrežia hĺbku 1 kilometer!.

Zakynthos má subtropickú klímu, v lete tu teploty šplhajú na 35°C a v zime neklesajú pod bod mrazu. Podmienky sú tu ako stvorené pre letnú dovolenku. Najmä kvôli bezstarostnej atmosfére, ktorú tu miestni obyvatelia prenášajú na všetkých, ktorí sem smerujú za odpočinkom.

Pobrežie a kilometre nádherných pláží ponúkajú dostatok príležitosti pre milovníkov vodných športov, posedenie v miestnych tavernách a tancovanie v diskotékach.

Medzi prírodne rarity na ostrove patria Loggerheadske korytnačky. Tieto morské tvory boli ohrozeným druhom v stredozemnom mori. Ostrov Zakynthos si adoptovali a používajú ho na hniezdenie.

Hlavné mesto ostrova je rovnomenného mena. Zákynthos má okolo 12000 obyvateľov. Cesty a uličky sú lemované peknými palácmi a arkádami.
 
Najväčšia jaskyňa Keri Grotte sa nachádza na juhu ostrova. Modrá jaskyňa je na severnom pobreží.

Na Zakynthose sa narodilo veľa básnikov a spisovateľov. Atmosféra ostrova je kozmopolitná.