Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Dodekanos - Karpathos, Telendos . . . - Dovolenka: Základné info

Do skupiny ostrovov Dodekanes patria nasledovné ostrovy: Kos, Patmos, Lipsi, Leros, Kalymnos, Nissyros, Symi, Tilos, Rhodos a Karpathos.

Rhodos je ostrovom Boha Slnka, Hélia, ktorý mu podľa jednej z prastarých legiend venoval svoju večnú žiaru a urobil z neho jeden z najkrásnejších ostrovov v Egejskom mori. Západná časť pobrežia je pokrytá najmä rovinami, východná i strmými svahmi. Najkrajšie pláže ležia na východnom pobreží. Najvhodnejšie miesto pre surfistov je Prassoníssi, ktoré sa nachádza na južnom výbežku ostrova.

Ostrov Kos leží na rozhraní medzi Orientom a západnou civilizáciou. Je len 51 km dlhý a niekoľko kilometrov široký. Svojou rozlohou 290 km2 je tretí najväčší ostrov Dodekanesu (dvanásť ostrovov) po Rhodose a Karpathose. Kos bol osídlený v r. 3500 p.n.l. Kúpať sa je možné na Kose od polovice mája do konca októbra. Vyznačuje sa početnými plážami, hotelmi a športovými možnosťami.

Kárpathos je dlhý 50 km a je druhým najväčším ostrovom Dodekaneského súostrovia. Juh ostrova poskytuje najkrajšie pláže. Južné pobrežie patrí medzi najlepšie oblasti pre surfovanie v stredozemnom mori.

Geografia ostrova Kalymnos je značne hornatá. Je preto vhodný i pre priaznivcov horolezectva. Hlavné mesto Pothia uchváti dovolenkárov stavebným koloritom. Medzi najväčšie atrakcie ostrova patria jaskyne, prvotriedne pláže a úžasná scenéria celej krajiny.                        

Telendos je vhodný pre tých dovolenkárov, ktorí požadujú pokojnejšiu dovolenku, grécku pohostinnosť a vidieť tradičný spôsob života. Za najkrajšie a najčistejšie sa považujú pláže Plaka a Pothia. Sú takmer ideálne pre plávanie a šnorchlovanie.