Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Kykladské ostrovy – Naxos, Paros . . . - Dovolenka: Základné info

Srdcom gréckych ostrovov je súostrovie Kykladen. Každý z ostrovov - Mykonos, Paros, Naxos, Ios, Amorgos a Santorin fascinuje návštevníkov.

Mykonos je kozmopolitný ostrov, známy najmä poslednou dekádou, keď tu návštevníci začali tráviť dovolenky. Na východnom pobreží sú najvyhľadávanejšie pláže Agios Sostis, Agios Stefanos, na západnom pobreží Agios Yannis, na juhu je najtichšia pláž Agrari.

Santorini je súostrovie tvorené skupinou ostrovov, ktorá má priemer asi 10 km. Táto skupina sa vo všeobecnosti považuje za jeden ostrov. Usadlíci bývajú v malých dedinkách. Usadlosti na jednotlivých ostrovoch sú prístupné trajektmi. Je tu možné skúmať podmorký svet v ponorke.

Pre strávenie dovoleky spojenej s objavovaním tradičnej gréckej kultúry, starovekých ruín, nádherných pláží je určený ostrov Naxos. Najväčšie olivové háje sú situované pri hlavnom prístave Chalkí, v úrodnej oblasti Tragéa. Od mesta Náxos až k Pirgáki sa tiahne jedná pláž za druhou.

Páros navštevuje menej turistov ako ostrov Mykonos alebo susediaci Naxos. Najkrajšie pláže na ostrove sú Golden Beach, ktoré sa nazývajú aj Chrissí Aktí pri Driòs.

Hornatý ostrov Ios je situovaný južne od ostrovov Náros a Páros. Ohraničujú ho nádherné pláže, obmýva zelené egejské more. Dovolenkári vyhľadávajú najmä letovisko Milopotamos, ktoré ponúka piesok, slnko, pokoj i rušný nočný život. Je tu niekoľko barov a diskoték. Hlavným mestom ostrova je Chora. Nájdete tu ruiny starovekého chrámu Apollo a kostol Panaghia Gremiotissa.

Ostrov Sikinos sa nachádza v súostroví Kyklad. Je izolovaným ostrovom a preto tu nie je moc rozšírená turistika. Dovolenkárom naskytne obraz života Grékov na izolovanom ostrove. Po príchode sú iba dve možnosti na ubytovanie. Prvá je ubytovanie v penzióne, ktorý sa nachádza na okraji prístavu. Pri pohľade na oblohu v noci sa naskytne návštevníkom číry obraz Mliečnej dráhy ako keby sám Zeus maľoval nebesá.

Plocha ostrova Tinos je 195 km2. Žije tu asi 10.000 obyvateľov v 50 dedinkách. Meno ostrova pochádza ešte z pre-Hellenistického obdobia. Pravdepodobne dostal názov po prvom usadlíkovi. Podľa niektorých dejepiscov dostal názov podľa fenického slova "Tannoth", čo znamená had. Tinos sa volal predtým Ofioussa (Ofis znamená v gréčtine had). Ofioussa je zložené zo slov Ofis a Hydroussa. Hydor znamená po grécky vodu. Na ostrove je hojnosť vody a fúkajú tu silné severné vetry.