Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Rodos - Dovolenka: Základné info

Mapa Rodos, klikni

Prístavné mesto a letovisko Rhodos s bohatou históriou patrí medzi najkrajšie miesta ostrova. Leží na severnom cípe ostrova Rhodos, obklopené morom na severe i na západe.  

Staré mesto s gotickými prvkami obopínajú zachované, pôvodne 5 km dlhé hradby s guľovými baštami, susednými vstupnými bránami, hradnou priekopou z 15. storočia.
Rhodos ponúka návštevníkom mnoho pamätihodností. Stredoveké mesto je stále veľmi živé. Pozoruhodné sú rytierske cesty, dobre zachovalé stredoveké cesty, mešity, bazáre a Palác veľmajstrov.

Približne 6 000 obyvateľov žije v tých istých budovách, v akých žili a pracovali obyvatelia za kniežaťa sv. Jána pred šiestimi storočiami. Je to unikát nie len v rámci Európy, ale i sveta. Staroveké mesto je rozdelené do dvoch častí, ktoré boli vytvorené ešte za vlády kniežat. Severná časť predstavovala vnútornú pevnosť Kniežatstva. Známa bola pod názvom Castello. Nachádzajú sa tu úradné budovy. Veľká južná časť sa nazýva Chora, žili v nej Európania, Gréci, Židia nepodliehajúci miestnemu rádu.

Časti mesta Rhodos boli oddelené stenou vedúcou paralelne k Sokratovej ulici. V období tureckej okupácie boli Gréci vylúčení zo starého mesta, ktorá bola tureckou a židovskou provinciou. Gréci mali povolený vstup do mesta iba počas dňa. Ak boli prichytení v starom meste po zotmení, boli o hlavu kratší.

Ak prichádzate do mesta od prístavu Mandraki, vstúpite do neho cez Bránu slobody (Pili Eleftherias). Brána bola otvorená v r. 1924 Talianmi, ktorí oslobodili ostrov spod tureckej nadvlády. Brána Arsenal smeruje k obchodnej časti mesta. Námestie Simi je známe i pod názvom Arsenal. Verilo sa, že knieža má loďstvo na tomto námestí (arsenal znamená po arabsky loďstvo).

V strede námestia Argyrokastrou je fontána. Objavená bola talianskym archeológom v kostole sv. Ireny blízko dedinky Arnitha.

Vzdialenosť od letiska je 12 km. Rodos je priam ideálnym miestom pre aktívnu dovolenku.