Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Alykes - Turistické zaujímavosti

Pretože sa obyvatelia stredovekej Katastari obávali pirátov, stavali svoje obydlia bližšie k sebe a bližšie k horám.

Krajina dole, v okolí Katastari, sa používala na poľnohospodárske účely. Katastari v gréčtine znamená „Dolné pšeničné polia“. Najnižšia časť oblasti Katastari sa nazýva Alykes.

Po druhej svetovej vojne Grécka vláda vybrala Alykes ako najvhodnejšie miesto na ostrove pre produkciu soli. Preto sa časť dedinky Katastari nazývala „soľnou baňou“, čo v gréčtine znamená „Alykes“.

V rezorte sa do konca 70tych rokov produkovala v lete soľ. V 80tych rokoch vláda rozhodla, že výroba soli nie je rentabilná a ukončila jej výrobu.

Ak si dovolenkár želá cestovať v čase, a chce sa vrátiť do vyše 200 ročnej histórie ostrova, odporúčame návštevu Kultúrneho múzea. Sú v ňom prezentované tradičné postele, jedálne, originálny nábytok a rôzne dobové dekoratívne predmety. Je tu vystavená i tradičná kuchyňa s originálnymi zariadeniami, kamenná pec, staré peniaze, dobové odevy.

Pred múzeom stojí originálny poľnohospodársky stroj, ktorý ťahal kôň. Slúžil k mletiu pšenice, lisovaniu hrozna a olív. Je možné si tu kúpiť suvenír v podobe malého darčeku, taktiež plody miestnej produkcie.