Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Kréta - Dovolenka: Základné info

Kréta je najjužnejším a zároveň najväčším ostrovom Grécka. Severné brehy obmýva Egejské more, južné Líbyjské more.

Ostrov je 260 km dlhý, 60 km široký a jeho rozloha je viac ako 8.000 km2. Od juhoafrického pobrežia je vzdialený len 320 km.

Kréta je členená do štyroch regiónov: Chania, Heraklio, Rethymno, Lasithi.

Na Kréte sa zrodila najstaršia civilizácia v Európe. Chrámy a paláce, ktoré tu boli postavené, sú základom mnohých mýtov a stále patria medzi vyhľadávané archeologické miesta.

História Kréty sa pýši mixom rôznych národov a kultúr - Minojská, Mykenska, Rímska, Byzantská, Benátska a Otomanská (Turecká). V r. 1913 nastalo zjednotenie Grécka.

Heraklion je hlavné mesto ostrova. Letecky je spojené s mnohými mestami Európy. Taktiež preprava loďami z Atén a Santorini je pravidelná.

Kréta je ostrov s nádherným morom, divokými útesmi, vysokými horskými masívmi, starobylými prístavnými mestami. Je to krajina skvelých vín, ostrov vonia divokým feniklom a čerstvou bazalkou.

Na tomto kúsku zeme nájdete niekoľkokilometrové pláže, skalnaté zátoky, rozprávkové náhorné plošiny s veternými mlynmi, množstvo olivových a citrusových hájov.

Na mnohých miestach sa nachádzajú významné archeologické pamiatky z doby vládnutia Minojcov, Rimanov, Benátčanov, Arabov či Turkov.

Nezabudnuteľná je tiež krétska kuchyňa a vľúdnosť miestnych obyvateľov.

Ostrov Kréta je takým menším rajom s historickými miestami, priezračnými zálivmi, nádhernou okolitou krajinou. K tomu treba prirátať stredomorskú klímu.

Najvhodnejší čas na poznávanie ostrova je pred a po sezóne, od apríla po začiatok júla a od konca augusta po koniec októbra.  

Ostrov ponúka turistom historické poklady, starobylé mestá, jedinečné umelecké predmety, dlhé pláže. Na severe ostrova sú pláže vyhradené pre hotely a tak sú chránené pred masovou turistikou.

Na juhu sa vyskytuje veľa miest, ktoré sú dostupné pomocou člnov alebo kômp. Vo vnútrozemí Kréty, v jej horských oblastiach, často stretnete somára, ktorý tu slúži naďalej ako prepravný prostriedok.

Kréta sa delí na štyri provincie: Heraklion, Lassithi, Rethymnon a Chania. Práve posledná z vyššie menovaných patrí k najkrásnejším na ostrove vďaka svojej bohatej zeleni, vysokým horám a krásnym piesočným plážam.

Grécka kuchyňa je veľmi rozmanitá a zdravá. Pri príprave jedál sa používa najmä jahňacina, baranina, známe ovčie syry, všetky druhy zeleniny, olivové oleje. K rybacím pochúťkam padne vhod grécke víno, ktoré sa pestuje na Kréte a na okolitých ostrovoch.

Medzi najzaujímavejšie miesta na Kréte patrí Chania, ktorá je druhým najväčším mestom na ostrove. Knossos sa pýši benátskymi hradmi ( Imeri Gramvousa, Frangocastello atď.) a mesto Agiossostis/Lithakia so svojimi nádhernými, veľkými plážami.